Műholdképen keresni időnként izgalmas játék. Főleg ha azt a helyet találod meg, amiről kiderül, hogy ott meg pont a műholdakat skubizzák.
Sok évvel ezelőtt már hallottam erről az intézetről, majd nemrég ismét beleakadtam, mikor a keresőóriás műholdnézetében vadásztam újabb izgalmas helyekre. Ez az ország tele van érdekes helyekkel, és ez a blogom indításakor nem is lehetne stílszerűbb start.
A paraboloid formájú épületet 1976-ban adták át Penc határában azzal a céllal, hogy az ország dedikált űrkutatási célú intézményének adjon otthont. Az űrkutatás nem csak a csillagok kémleléséből áll, rengeteg hasznos információt kaphatunk műholdak vizsgálatával a Föld rejtélyeiről is.
A kezdeti időkben optikai megfigyeléseket végeztek, ami talán a legizgalmasabb feladat lehetett a hőskorszakban. Konkrétan műholdakat vizsgáltak.
Az űrben keringtek olyan speciális műholdak, melyek borítása tükrös, vagy prizmás volt, a fény megcsillant rajtuk, így a megfigyelőházakban elhelyezett objektívekkel lehetett a holdak sebességét vizsgálni. Mivel ismert volt a megfigyelőház pozíciója, a sebességet, távolságot és egyéb pályaadatokat hozzátéve meg lehetett határozni a hold pozícióját. Ha ezt megfordítjuk, akkor máris a mai GPS működést kapjuk meg. Később ezek a megfigyelőházak lézerágyúval is fel voltak szerelve, melyekkel ezeket a speciális műholdakat lehet "meglőni", a visszaverődő fény késését felhasználva pedig még pontosabb adatokat kaphattak.
Tehát ez volt a mai GPS technika előkutatása. Az intézet számos nemzetközi programban vett részt. Ilyen volt a 80-as években Ausztriával közös project, mely már Doppleres méréssel ment végbe. A műholdak különböző jeleket sugároztak, mozgásuk közben pedig a frekvencia változik. Olyan ez, mint mikor elhúz mellettünk egy mentőautó, a szirénája egyre mélyül, ahogy távolodik tőlünk. Ez a Doppler-effektus. Ebből aztán távolsági adatokat is képesek voltak számolni, geodéziai szempontból akár deciméteres pontossággal (ezt persze napokig tartó utófeldolgozással).
Aztán persze ennek egyértelmű folytatása lett a GPS, amit ma már mindenki ismer, benne van szinte minden telefonban. A KGO több városban tart fent referencia-állomásokat, amik jellemzően Földhivatalok tetején található GPS antennák és vevők. Ezek segítségével a földmérők ma már cm pontossággal képesek mérni pillanatok alatt, nincs napokig tartó utófeldolgozás, kukucskálás a rejtélyes mérőkészülékbe. Odaállnak a kütyüvel, puff, meg is van a mérés. És mindezzel még termelnek is, tehát a kutatás nem csak viszi, hanem hozza is a pénzt.
Akit részletesebben érdekel a geodézia űrrel való kapcsolata, az előre egyeztetett időpontban meg is látogathatja az Obszervatórium kiállítását, ahol a tablók mellett egy rakat kütyüt is megcsodálhat. Nem rossz kirándulás, nagyon szép környéken helyezkedik el ez a fentről (is) érdekes épület.
Képek: sgo-penc.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.